A POPÉK a XI. kerületi Hamzsabégi-Dombóvári-Sárbogárdi út környékének lakóit és a Hamzsabégi sétányt szerető emberek összefogását támogatja, hogy közösségként tudjunk részt venni a tervezett Ferencváros-Kelenföld vágánybővítést érintő vitákban és elérjük, hogy valódi társadalmi egyeztetés jöjjön létre a Déli Körvasút nevű, félreérthetően csak elővárosi személyforgalom-célúnak kommunikált, valójában teherforgalmi bővítésről is szóló, indokolatlanul drága és túlméretezett vasúti beruházásról.
Mit tehetnek a lakók a vasúti beruházástól fenyegetett élőhelyükért?
Kedves Lakók, akiket érint a Hamzsabégi útra tervezett vágánybővítés!
A Déli Körvasút környezetvédelmi engedélyét a bíróság korábban kétszer is hatályon kívül helyezte és a beruházót új eljárásra kötelezte. Sajnos 2023 június 5. óta már folyik a harmadik engedélyezési eljárás, amely újra veszélybe sodorja a Hamzsabégi út környékének élhetőségét.Fontosabb mint valaha, hogy az érintett lakók hallassák a hangjunkat és megírják saját észrevételeiket a tervezett beruházással kapcsolatban a kormányhatóságnak (mint az előző engedélyeztetés során). Írják le tapasztalaikat a zajjal és a rezgéssel kapcsolatban és aggodalmaikat a vasúti teherszállítás várható jelentős sűrítésével kapcsolatban (ugyanis ez a beruházás nem titkolt folyománya), valamint a várható környezeti károk és az építendő óriás objektumok nyomasztó betonmennyisége és a sok évig elhúzódó nagyépítkezés káros hatásai kapcsán. (Akár a tavaly ugyanoda elküldött levelük tartalmát is újra felhasználhatják.)
Kérjük, minél hamarabb küldjék el levelüket a kormányhatóságnak a zoldhatosag@pest.gov.hu címre és a címzettek között a popek.egyesulet@gmail.com is ott legyen. Minél több lakó hallatja a hangját, annál jobban odafigyelnek a beruházás ellentmondásaira.
Hivatkozzanak az ügy az ügy azonosítójára (PE06/KTF/00812/2023) és tárgyára, ami az alábbi:
„Kelenföld
és Ferencváros állomások közötti kötött pályás kapcsolatok fejlesztése
érdekében háromvágányú kapcsolat és új elővárosi megállók kialakítására
vonatkozó, új környezeti hatásvizsgálati eljárás a környezeti hatásvizsgálati
és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005.
(XII. 25.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet]
alapján. (KEO-00812-18-2023)”
Fontos, hogy a levélíró lakcímével is hansúlyozza nekik, hogy a hatásterületen lakik, és közvetlenül érinti az ügy. Kérem, buzdítson más lakókat is arra, hogy ők is írják meg a maguk levelét a maguk esetéről. Ezzel most közvetlenül is segíthetik zöld környezetük és lakásuk védelmét.
Eközben a POPÉK és az Önkormányzat is be fogja adni a maga véleményezését a kormányhatóságnak.
Mi lesz a közmeghallgatással?
Ne feledjük, hogy hivatalos közmeghallgatás nem lesz, egy nemrég hozott törvény miatt. Kérjük, a levelükben mindenképpen jelezzék okvetlen igényüket is egy személyes közmeghallgatás iránt!
Mivel a kormányhivatal egyáltalán nem kíváncsi a sétány környékén élők véleményére, ezért az LMP helyi szervezetével közösen alternatív közmeghallgatást tartunk, ahol mindenki elmondhatja a véleményét, és ezt továbbítani fogjuk a kormányhivatal felé egy külön beadványban. Várjuk az érdeklődőket augusztus 10-én 18 órakor a sétányra, a Levendulás park és a töltés közötti részre!
Újra bebizonyosodott, hogy a kínai konténerek miatt építenének új vágányokat Újbudán és Ferencvárosban
A már épülő Budapest-Belgrád tehervasúti vonalat nyugatra vezető Déli Körvasút tervezett vágánybővítésének még egy indokára derült fény. A kormány nemcsak tranzit tehervasúti átjáróháznak, de óriási nemzetközi méreglerakatnak, veszélyes vegyi elosztó központnak áldozná be Budapestet, történelmi világvárosunkat. A Hamzsabégi út töltésén, Újbuda szívén keresztül a házak mellett utaztatnák a tekintélyes mennyiségű tartályvagonokat minden nap és minden éjszaka, amennyiben a tervezett vegyianyag elosztó megépül.
A Direkt36 által megismert belső kormányzati anyagokból kiderül, hogy (a magyar kormány támogatásával) "Kína Magyarországra szállítaná Európába szánt vegyianyag-termelésének jelentős részét, hogy - többek között - egy Budapesten létrehozott elosztóközpontból lássák el a kontinens akkumulátorgyárait és más ipari üzemeit". Mérgek a logisztikai vérkeringésben
A szállítás vasúton történne - részben a Budapest-Belgrád vonalon -, az óriás elosztóközpont pedig a soroksári szakasz mellett épülne meg. Ehhez a Budapesten már régóta működő, BILKterminál néven ismert logisztikai létesítményt bővítenék ki. "A tervezett vegyianyag-elosztó vasúti vágányai néhol mindössze pár tíz méterre futnak Soroksár kertvárosának lakóépületeitől. Az iratokban szereplő hivatkozás szerint Kína a vegyianyag-termeléséből akár évi kétmillió úgynevezett egységkonténernyi szállítmányt tudna 24 ezer vasúti szerelvénnyel Európába küldeni – ez sokszorosa lenne a BILK jelenlegi kapacitásának és forgalmának." - írja a Direkt36.
"Az egyik dokumentum szerint „az egyik legfontosabb kiszolgálási iparág az akkumulátor gyártók és az elektromos autó gyárak, ezáltal az első megvalósuló útvonalat a lítium akkumulátor gyártók (mint a CATL) kiszolgálására indítaná a kínai fél”. Ezek az akkumulátorgyárak a Greenpeace környezetvédő szervezet szerint például olyan lítiumvegyületeket és különféle szerves oldószereket használnak fel, melyek az emberi egészségre és a környezetre is károsak." (Forrás: Direkt36)
Ez a cikk évi 24 ezer tehervonatot említett a vegyianyagokkal, tehát a Déli Körvasút tervezett teherszállítási kapacitásának közel felét lefoglalnák, ha a teljes mennyiség nyugatra halad tovább (az 51 ezer tehervonat/év az MT 6. táblázata és 12. ábrája alapján: https://delikorvasut.hu/szakmai-anyagok/). "Bebizonyosodott, hogy a Déli Körvasutat tudatosan úgy tervezi a kormány, hogy annak 3. és 4. vágányát a teherforgalom kiszolgálására használják." - írja az ügyről Kreitler-Sas Máté újbudai önkormányzati képviselő.
Egyre másra épülnek Magyarországon az akkumulátorgyárak. Lassan már bármelyik irányba indulunk el Budapestről, beléjük botlunk. Mindez annyiban érinti - többek között - Újbuda lakosságát, hogy a vasúti teherszállításban egyre nagyobb arányban fognak rajtunk keresztül bonyolódni az akkumulátorok gyártásához szükséges áruszállítások, különös tekintettel a veszélyes alapanyagokra, mint felhasználási, mint feldolgozási (újrahasznosítási) céllal.
Az NMP szerkezeti képlete [echa.europa.eu] Vasúti pályába épített kármentő [tregit.de] Hazai fejlesztésű „konténerkút” belső kármentővel [wikipedia]
Az érintett területek
Egyre több ilyen és ehhez hasonló méreg fog elrobogni a házaktól néhány méterre. Már most is jóval közelebb húzódnak a sínek a házakhoz annál, mint azt a szabályok megengednék.Egy lakóövezetben bekövetkező vasúti balesetnek beláthatatlan következményei lehetnek, vegyipari balesetek rémképét vetíti előre. Kémiai biztonságnak megfelelően településeken olyan kapacitású kármentőt kellene alkalmazni, ami órákon át biztonságosan el tudja zárni esetlegesen kifolyó vegyianyag gőzét is a lakosságtól (erősen érintettek: Kunszentmiklós, Dunavarsány, Dunaharaszti, Budapest XXIII., XX. IX. és XI. kerületei, Budaörs, Törökbálint, Biatorbágy, Bicske, Tatabánya, Vértesszőlős, Tata, Almásfüzitő, Szőny, Komárom, Ács, Nagyszentjános, Győrszentiván, Győr). A lakott területeken kívül a Déli Körvasútra bejövő tehervonatok nem csak érintenek Natura 2000-területeket, hanem a Budapest-Belgrád vasúton át is haladnának a Felső-Kiskunsági szikes pusztákon és turjánvidéken. Egy itt bekövetkező esetleges baleset nem csak hazánk élővilágát károsítaná, hanem az érintett vizeken (Dömsödi-árapasztón, Kiskunsági-főcsatornán) keresztül lemérgezhetné a Ráckevei-Soroksári-Dunát és a Homokhátság vízpótlására hivatott Duna-völgyi-főcsatornát.
A kínai teherforgalmi vasút vonalát az alábbi ábrán pirossal, a V0 koncepcióterv szerinti vonalát pedig sötétzölddel jelöltük.
Vasútfejlesztés Budapest környékén. Piros: konténervonatok útja ma.Sötétzöld: "V0" teherforgalmi elkerülő II. nyomvonalterve a tervezett M8-as autópálya, valamint a 42., 45. és 5. sz. vasútvonalak mentén.Világoszöld: tervezett nagysebességű vasút(alaptérkép forrása: merretekerjek.hu).Teljesen érthetetlen, hogy miért nem a V0/Bp.-Belgr. keresztezéshez építenek egy konténerterminált, ha tényleg mindenképpen szükséges. A V0 mielőbbi megépítését a logisztikai szakma is szorgalmazza.
Budapest XXIII. kerületében (Soroksáron) a BILK, ahová a vegyszerraktárakat tervezik, a Gyáli-patak révén ugyanezt a vízrendszert tudja lemérgezni, mint a Budapest-Belgrád vasútvonal többi részéről. Ha emlékszünk a tiszai cianid és nehézfém haváriákra (2000), valamint az ajkai vörösiszapkatasztrófára (2010), akkor biztosan nem akarhatunk az otthonunkba ilyen időzített bombát. A 2023. februárjában történt ohiói vonatkisiklást modern Csernobilként emlegetik: a 150-ből 38 vegyi anyagokat szállító tartálykocsi borult fel, tűz is keletkezett, 1500-2000 embert kellett evakuálni egy közeli kisvárosból, a helyi élővilág pedig hanyatlásnak indult. Szintén idén, júniusban is történt egy baleset Lengyelországban, ami hasonlóan végződhetett volna.
2023. május 8-án egy teherszerelvény már kisiklott Hajdúhadház és Újfehértó között, szerencsére csak vasércet szállított... (Forrás: Index.hu)
Jelenleg a sűrűn lakott Újbuda ablakai alatt megy át már most is minden: üzemanyagok, vegyszerek – radioaktív anyagok is – és még sorolhatnám. Nem csak az akkumulátor-előállítással iparosodunk: más gyárak is épülnek újabb vegyszerigényekkel. A minket érintő veszély velük együtt növekszik. Nem szerencsés, hogy a kelet-nyugat irányú, fokozódó sűrűsségű teherforgalom – vasúti elkerülő útvonal hiányában – csak itt, Budapesten tud áthaladni. Ha megépül a Budapest-Belgrád tehervasútvonal, akkor annak az extra forgalma is a belvárosiasodó XI. kerületet fogja terhelni.
Radioaktív anyagok
Az gödi akkumulátorgyár bővítése kapcsán tartott 2023. január 31-i közmeghallgatáson egy felszólaló említette, hogy Paksról (vagy a Paks2-ről) a nagy aktivitású hulladékokat már nem Dunaföldváron viszik át a Duna-Tisza-közére, ahogy 2000-ig tették, hanem a Déli-összekötő vasúti hídon ( így persze a Hamzsabégi út fölött is). További probléma, hogy Oroszország már nem veszi át a radioaktív hulladékokat (új orosz törvényi szigorítások már nem teszik lehetővé), így ezeknek a szállítmányoknak a köznyilvánosság számára ismeretlen a célpontjuk. Paks2-nek persze van környezeti hatástanulmánya fűtőelemek elszállításáról, csak ez semmit se ér, ha végleges elhelyezésre nincs egy szakszerű átvevő, a szállítási útvonal pedig érzékeny területeket érint. Így egyelőre két lábbal tiporják az Aarhus-i Egyezményben rögzített jogainkat. Az említett felszólalás: